banner nekesa

Jmenuju se Nikola. Půl roku jsem sama jezdila Keňou, naplula 1000 kilometrů na mořském kajaku vydala jsem se na přechod Pyrenejí a sjezdila jsem Britskou Kolumbii na kole.

Miluju dobrou kávu, ultraběhy, knihy, přírodu. A hlavně, dělat věci jinak…

Vždycky jsem snila o tom cestovat. Asi hlavně díky rodičům. Když jsem byla malá, žili misionářským životem se vším všudy. Léta pracovali pro křesťanskou organizaci YWAM. Takže jsme cestovali hodně. Několik měsíců jsme byli v Anglii, několik měsíců v Holandsku, několik měsíců v Rusku. Přesuny autobusem, auty, loděmi nebo například vlakem (58 hodin z Amsterodamu do Petrohradu) mi ani tehdy nedělaly problém. A když už nešlo cestovat, ubytovávali jsme uprchlíky, migranty, studenty nebo mladé rodiny u nás doma. Běžně se k nám vešlo kolem dvaceti lidí se zemí jako Rumunsko, Ukrajina, Burundy, Nigérie, Keňa a další. Myslím si, že díky tomu všemu vděčím za otevřené obzory, chuť poznávat jiná místa, lidi a kultury. A taky za pocit, že to jde i jinak.

První samostatnou cestu jsem podnikla když mi bylo 16. Rodiče mě poslali na celé léto do Kanady. Byla to po mnoha stránkách klíčová cesta. Dodnes mám uloženou poznámku, citát, od Santany – náčelníka Kiowů: “Nechci se usadit. Miluji toulat se prériemi. V nich se cítím svobodný a šťastný. V momentě kdy se usadíme, začneme blednout až umřeme.”

Od té doby uběhlo hodně času a já jsem měla možnost se podívát na různá místa. Nejvíce mne asi oslovila Varšava a Istanbul. Místa kam se pravidelně vracím.

V roce 2011 jsem se vydala na další delší samostatnou cestu. Tentokrát do Keni. Měla jsem pobýt tři měsíce, ale bylo mi tam tak dobře, že jsem nakonec zůstala půl roku. Je to období, které se mi vrylo velmi hluboko.

Jenomže svět je obrovský. Můj vnitřní pocit, že než se někde usadím, tak toho ještě potřebuji hodně vidět a hlavně si vybrat místo, kde mi bude dobře.

IMG_2534

Kajak

Když jsem v létě 2016 potkala Jiřího, život mi nabídl možnost splnit si svůj cestovatelský sen. Všechno co jsem od té doby potřebovala se mi vešlo do pětimetrového kajaku. Stala jsem se nomádem se vším všudy. Přesouvat se z místa na místo a žít ze dne na den. Stále je co objevovat. Stále je prostor pro upravování názorů a rozšiřování obzorů. Na kajak jsem nasedla v Pule. Od té doby jsme odpádlovali pořádný kus. Momentálně je můj kajak i Jiří v Itálii. Tato pro mě extrémní zkušenost mi dovolila uvažovat o svých soukromých solo cestách. Bez jistot a jasného konce. Za to s jedinenčnými zážitky.

já na kajaku v Benátské laguně

Pyreneje

Z kajaku jsem ale v červenci 2017 odjela abych si uskutečnila jeden ze svých dalších snů. Chtěla jsem přejít Pyreneje po trase GR11. Přípravy mi zabraly dva měsíce. Všechno tak nějak nasvěčovalo tomu, že bych raději jezdit neměla. Při testovacím pochodu mi pohorky zničily prsty na noze. Sehnat odvoz byl veliký oříšek a stálo to asi nejvíc nervů. Ani počasí mi nepřalo. Vlastně mi každou noc a každý den pršelo. Podcenila jsem volbu spaní a píště už vím, že ani vojenský žďárák nestačí a je třeba lepší zázemí. Bohužel ani nová obuv se neosvečila a tak jsem musela čtvrtý den sejít z hor a shánet dopravu někam, kde si v klidu nohu vyléčím. Tento sen si tak uskutečním jindy 🙂

Pyreneje 2017

A co dál?

Momentálně jsem ve Švýcarsku pracuji a nových projektech. Je to neuvěřitelné, ale díky podpoře Michaela z Trailpointu mám teď nové boty. Mohu si tak dopřávat nová a nová dobrodružství a další plánovat. 

bosonožka

Hodně lidí se mě ptá, jak je možné takto cestovat. Z čeho svoje cestování financuji. No, někdy je to hodně napjaté a nejisté. Ale když člověk chce, všechno jde. Nemám jen jednu profesi. Ale posledních pár let se právě kvůli cestování zaměřuji na online marketing. Spravuji texty na webech, spravuji newslettery, navrhuji procesy a tak podobně. Moc ráda taky píšu, třeba pro na různé cestovatelské i lifestylové weby. Prostor pro práci mám a jednou z forem jak mne můžete podpořit je pracovat se mnou 🙂 Jakákoli jiná forma podpory je vítána. Například:

  • Ráda prověřím vaše produkty při mých cestách
  • Ráda navštívím vaši restauraci, kavárnu nebo ubytovací zařízení a otestuji jak se u vás klienti cítí 🙂
  • Ráda vám udělám na cestě doprovod pokud si třeba netroufáte vyjet sami
  • Ráda si s váma dám skype, nebo kávu.

Těším se, že budeme v kontaktu

nekesa.she@gmail.com

nikola.dozova

@nekesa.she

@she_nekesa